Hora Unirii – 24 Ianuarie 2021

Imbracati in costume nationale, sau doar in straie de biserica, romanii din Auckland, Noua Zeelanda, au incins Hora Unirii, ca un semn al unitatii si comuniunii cu romanii de pretutindeni, aducand, parca, o mangaiere celor care nu li s-a ingaduit acest lucru, din motive de securitate sanitara.

La parohia ortodoxa romana Sfantul Ignatie Teoforul din Auckland, Noua Zeelanda, dupa Sfanta Liturghie, duminica 24 ianuarie 2021, s-a oficiat o slujba de Te Deum, la care au fost comemorati toti cei care au contribuit la realizarea actului de Unire din 24 ianuarie 1859.
Dupa slujba de Te Deum, cu mic, cu mare, Hora Unirii a cuprins altarul de vara construit de credinciosii parohiei din Auckland, parohia neavand, in prezent, construit un lacas de cult si nici posibilitatea ca, in viitorul apropiat, acest vis al romanilor de aici sa se poata implini.
Cu mainile intinse, cu bucurie in suflet, cu frateasca dragoste si fara masca, Hora Unirii de la Auckland v-a cuprins pe toti, frati romani, in orice colt al lumii va aflati!