CONSTRCTIA SALII SOCIAL-CULTURALE A PAROHIEI ORTODOXE ROMANE “SFANTUL IGNATIE TEOFORUL”

Hristos a Inviat!

Iubiti si cucernici credinciosi ai parohiei noastre,

Odata cu salutul pascal “Hristos a Inviat!” va adresam si tot gandul nostru cel bun, insotit de o veste de mare bucurie si demult asteptata de noi, de toti, la parohia ortodoxa romana Sfantul Ignatie Teoforul:

S-A APROBAT FINANTAREA PROIECTULUI CONSTRUIRII SALII SOCIAL-CULTURALE A PAROHIEI NOASTRE, IN VALOARE DE 340.000NZD!

Aceasta veste ne-a bucurat pe toti si ne-a renascut in suflet convingerea ca vom putea finaliza cele de multa vreme dorite si nutrite de noi, astfel incat continuitatea propovaduirii Sfintei Evanghelii a Domnului si Dumnezeului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos sa se plineasca fara zabava sau intrerupere pe aceste meleaguri, promovand, deopotriva, valorile nationale, identitare, culturale si spirituale ale neamului nostru romanesc.

Avem nevoie ca, pana in data de 01 iunie 2024, fiecare diuntre noi sa ne aducem aportul, dupa puterile noastre ale fiecaruia in parte, la realizarea acestui proiect prin aportul financiar care, constituindu-se in implicarea si determinarea noastra locala, sa insumeze 20% din valoarea totala a proiectului, preconditie obligatorie pentru a putea beneficia de aceasta finantare nerambursabila de 340.000NZD din partea Departamentului Pentru Romanii de Pretutindeni.

Apelul nostru catre fiecare dintre dumneavoastra poarta semnul imperativului si a determinarii jertfelnice deoarece, noi fiind beneficiarii acestui proiect, se cuvine sa dam dovada de reala si matura implicare in realizarea lui, bucurandu-ne de ajutorul venit din afara, ajutor atat de generos si consistent.

Bunul Dumnezeu sa va rasplateasca toata jertfa si milostenia de pana acum si sa va lumineze in a lua hotararea cea buna in apelul pe care, staruitor, vi-l adresam ACUM!

Cu pretuire si parinteasca dragoste in Hristos Domnul,

Pr Mircea Corpodean

Scroll to top